Sosyal & Viral

Doğayı bavullara sığdıran sanatçının eleştirel ve düşündürücü işleri

1489681458_ekoloji-minyatur-bavul-peyzaj-1.jpg
1489681458_ekoloji-minyatur-bavul-peyzaj-1.jpg

Doğa her gün biraz daha yoruluyor, içine kapanıyor ve küçülüyor. Yani bir insan, bir insanı, bir köpeği, bir ağacı küstürebilir, onların kalbini kırabilir ve içlerine kapanıp küçülmelerine sebep olabilir. İnsan doğayı öyle küçültülebilir ki onun biyopsisini alıp bir parçasını bir bavula bile sığdırabilir.

Eleştirel bir tavrı olduğunu düşündüğümüz bu ilginç çalışma, New York merkezli sanatçı Kathleen Vance‘e ait. Sanatçı, “Gezici Manzaralar” başlıklı serisinin bir parçası olarak, vintage bavulların içinde minyatür ekolojik alanlar oluşturuyor. Vance’in hazırladığı alanların büyük bir kısmı, gerçek su ve toprak barındırsa da kendisi model hazırlama malzemelerini de kullanıyor.

ekoloji minyatur bavul peyzaj 2Yaratılan manzara, bir doğa illüzyonu gibi… Bavulların içinde bulunan doğal görünümlü manzara, olağan dışı bir şekilde yer değiştirebiliyor. Yerlerinden edilmiş ve seyahat edebilen manzaralar fikri, sanatçının bu çalışmayı hazırlamasının temel sebebi denebilir.

ekoloji minyatur bavul peyzaj 3ekoloji minyatur bavul peyzaj 4ekoloji minyatur bavul peyzaj 5ekoloji minyatur bavul peyzaj 6ekoloji minyatur bavul peyzaj 7ekoloji minyatur bavul peyzaj 8ekoloji minyatur bavul peyzaj 9

h/t:colossal

Porta Palace Daniel Venneman 1

 

kaynak

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Wordpress altyapısı kullanılmaktadır.

To Top