Garip Bilim

Tazmanya canavarları, bulaşıcı kansere direnç kazanmak için hızlı bir şekilde evrimleşiyor.

Tazmanya canavarları, bulaşıcı kansere direnç kazanmak için hızlı bir şekilde evrimleşiyor.
Tazmanya canavarları, bulaşıcı kansere direnç kazanmak için hızlı bir şekilde evrimleşiyor.

Evrimi iş başındayken görüyoruz

Tazmanya canavarları için son zamanlarda işler epey zor görünüyordu. Son 20 yıl boyunca, bu eşsiz Avustralyalı türün neredeyse yüzde 80’i, bulaşıcı bir yüz kanseri yüzünden ölmüştü ve bunun etkili bir tedavisi yok.

Fakat salgından kurtulmayı başaran canavarlar üzerinde yapılan yeni bir inceleme, belirli genetik değişimlerin onları enfeksiyondan koruduğunu ortaya çıkardı. Diğer bir deyişle, bu hayvanlar sadece yirmi yılda kansere direnç kazanacak şekilde evrimleşiyordu.

Washington State Üniversitesi’nden baş araştırmacı Andrew Storfer, The Guardian’dan Michael Slezak’a şöyle konuşuyor: “Belki kanser veya kansere direnç veya bağışıklık işlevi ile alakalı olan bazı genleri buluruz diye umuyorduk. Ve aslında, insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanlardaki kanserler için çıkarımlara sahip görünen, iki küçük genom bölgesinde sekiz farklı gen bulduk.”

Takım, bu genlerin belirli çeşitlerinin sıklığının, hastalığın gelişinden dört ila altı nesil sonra arttığını buldu. Bu durum, test edilen üç nüfusun tamamından alınan örnekler için doğruydu.

Bu genlerin en az beş tanesi, bağışıklık tepkisi ile diğer memelilerdeki kanserle bağlantılıydı ve araştırmacıların, bu durumun doğal savunma mekanizmasının iş başında olduğunun bir kanıtı olduğunu öne sürmelerine yol açtı.

kaynak, ScienceAlert

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Wordpress altyapısı kullanılmaktadır.

To Top