Siz de kendinize güveniyor, bir yazarlık geçmişiniz olduğunu veya yazarlık işinin size göre olduğunu düşünüyorsanız önce kurallarımıza göz atıp ardından iletişime geçerek hemen sadece makale ekleyerek maddi gelir elde edebilirsiniz.

Garip Bilgi, Yazarlık Sistemi

Yazarlık sistemi nasıl çalışır?

 • Yazarlık Sistemine Giriş

  Yazarlık başvurunuz onaylandıktan sonra, belirlediğiniz email adresi ve şifrenizle giriş yaparak Garipbilgi.com yazarlık sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Yeni Yazı Ekleme

  Yazmayı planladığınız konu hakkında internetten, ansiklopedilerden ve diğer her türlü kaynaktan araştırma yapıp kendi bilgi ve deneyimlerinizle özgün bir konu oluşturduğunuz kısımdır.

 • Görsel ve Video Ekleme

  Oluşturduğunuz yazıyı görsel ve videolarla zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede yazınızın anlatımını kuvvetlendirmiş ve okurların içeriğe ilgisini arttırmış olacaksınız.

Yazılan makalelerden kazanılacak paralar:
(Yayınlanacak yazılarınız en az 200 kelimeden oluşmak zorundadır)

 • 200+ Kelimeden 400 Kelimeye kadar oluşan yazılarınız için: 0.75 TL
 • 400+ Kelimeden 750 Kelimeye kadar oluşan yazılarınız için: 1.25 TL
 • 1000+ Kelimeden 1500 Kelimeye kadar oluşan yazılarınız için 1.75 TL
 • 1500+ Kelimeden oluşan yazılarınız için 2.5 TL ve üstü gelir elde edebilirsiniz.
 • Aynı zamanda her 100+ paylaşım bulunan makaleleriniz için +1 TL  özel ücret ilave edilecek, görüntüleme sayısı olarak ise her 1000 görüntüleme için ek olarak 0.15 TL bakiyenize eklenecektir.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?:

 1. Yazarlar, yazıları yayınlandıktan sonra bakiye biriktirmeye başlayacaklar.
 2. Bakiyelerini çekebilmeleri için 30 TL alt limiti geçmeleri gerekmektedir.
 3. Ödemeler sadece 30 TL ve katları şeklinde yapılmaktadır.
 4. Ödemeler sadece hafta içleri ve iş saatleri içerisinde yapılacaktır.
 5. Ödemenin gerçekleşebilmesi için Profil sayfanızdaki Eposta adresinize Paypal eposta adresini yazmanız yeterlidir.
 6. Herhangi bir teyit veya bakiye telafisi için buradaki iletişim formu yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

Yazarlık Sistemi ve Kullanım Şartları

Önemli Not: Garipbilgi.com’da diğer sitelerden veya yazılı kaynaklardan “kopyala + yapıştır” yapılarak oluşturulan konulara kesinlikle yer verilmemektedir.

 • Yazarlar, kayıt esnasında Garipbilgi.com’a verdiği bilgilerin doğruluğunu onaylar ve bu bilgilerin yanlış olmasından kaynaklanacak her türlü sonucu peşinen kabul eder.
 • Yazarlar, sahip olduğu kullanıcı adı ve şifrenin kullanımından doğacak her türlü sorumluluğu taşır.
 • Garipbilgi.com üzerinde yer alan her türlü bilginin kullanımından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Garipbilgi.com sorumlu tutulamaz. Yazarlar, yazdıkları her makaleyi ve bu maddeyi peşinen kabul eder.
 • Yazarlar, yazılarında özlük haklarına saldırıda bulunacak, kişilere, kurumlara, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Anayasa çerçevesinde hükmedilen kanunlarına veya Garipbilgi.com’a hakaret içerecek cümleler kullanamaz.
 • Garipbilgi.com tamamen ücretsiz bir oluşum olduğu için Garipbilgi.com’da yayınlanan yazılar için yazarlara herhangi bir telif hakkı ödenmez fakat Yazar istediği zaman yazısını kaldırma hakkına sahiptir.
 • Gerekli durumlarda üyeliklerin silinmesi, Garipbilgi.com’da saklı tutulur.
 • Yazılar haber verilmeksizin ve sebep belirtilmeksizin kaldırılabilir ve/veya içerikleri kısmen veya tamamen değiştirilebilir.
 • Yazar, Garipbilgi.com’a yazı gönderdiğinde bu içeriğin özgün olduğunu taahhüt eder. Yazı onay sürecinde ilk olarak kopya içerik denetiminden geçer. Kopya içerik olduğunun tespit edilmesi durumunda ise yazar uyarılır, aynı durumun devamı söz konusu olduğunda hesabındaki birikmiş meblağ iyi niyet tespiti yapılarak olumlu bulunursa ödenerek, eğer kötü amaçlı kullanım tespit edilirse meblağ ödenmeden üyeliği silinir.
 • Garipbilgi.com olarak yabancı kaynaklardan çeviri yapılan yazılar, kaynak belirtildiği taktirde kopya olarak değerlendirilmezler. Türkçe’ye çeviri yapılan yazıları destekliyoruz.
 • Bir konu içerisine istenildiği kadar iç ve dış bağlantı girilebilir. İç ve dış bağlantıların girilmesi editör notu açısından önemli bir kriterdir. (Dış bağlantıya örnek: “http://www.flickr.com/fotolar.php” , İç bağlantıya örnek: “http://www.garipbilgi.com/ornek-adres/” )
 • Yazar, yazdığı yazıların yayınlanıp yayınlanmaması konusunda karar yetkisine sahip değildir. Yayınlanan yazıların, tüm hakları Garipbilgi.com’a aittir.
 • Yazar, Garipbilgi.com’a gönderdiği yazılarda ve mesajlarda pornografi ya da müstehcenlik, ırkçılık, kişi ya da grupları tahrik edici, itibar zedeleyici, hakaret, tehdit, taciz amacı taşıyan ibareler kullanamaz.
 • Yazar, Garipbilgi.com sayfalarını kendi çıkarları doğrultusunda reklam veya farklı şekillerde kazanç sağlamak için kullanamaz.
 • Garipbilgi.com, yayınlanan tüm yazılardan kazanç elde edileceğini garanti eder. Yazının hit almayıp okunmaması, kazanabilirliği olumsuz etkilemez.
 • Yazar, yazılarıyla sitenin kullanımını önleyici veya zorlaştırıcı hareketlerde bulunamaz, sunucuları ya da veritabanını otomatik programlar yükleyip zorlayamaz/kitleyemez. Verileri yanıltıcı, hile girişimlerinde bulunamaz. Aksi takdirde üyeliği sonlandırılır ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki, cezai sorumluluğu kabul eder.
 • Garipbilgi.com’a gönderilen yazıların yedeğinin alınması önerilmektedir. Yazıların, yorumların veya kişisel mesajlasmaların yedeklerinin alınmaması nedeniyle kaybolmasından, silinmesinden veya hasar görmesinden Garipbilgi.com sorumlu tutulamaz.
 • Garipbilgi.com, tarafından sonlandırılan üye hesabına ait her türlü kaydı silip silmemekte serbesttir. Üye, silinen kayıtlarla ilgili herhangi bir hak veya tazminat talebinde bulunamaz.
 • Yazar, yayınlamakta olan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edebilir. Fakat bu talep editör onayına tabidir.
 • Garipbilgi.com, tarafından yazarlara sağlanan kontrol panelinde yer alan detaylar dışında daha fazla veri açıklamama hakkını elinde tutar.
 • Garipbilgi.com ile yazarlar arasındaki ilişki yasal ortaklık olarak değil, bağımsız yazar-yayıncı olarak geçerlidir.
 • Yazar, kazançların hesaplanmasında kullanılan verileri suni yoldan değistirici saldırı veya benzeri girişimlerde bulunursa, uyarılmaksızın sistemden süresiz uzaklaştırılabilir.
 • Yazarlara verilen konu başı ücret miktarları kısa, orta ve uzun olarak sınıflandırılmıştır. Bu fiyatlar yazarların eline geçecek net ücretleri ifade etmektedir.
 • Alt ödeme limitini aşarak ödeme alma hakkına sahip olan yazarlar, istedikleri zaman ödeme talebinde bulunabilirler.
 • Yazar, Garipbilgi.com hizmetlerinden faydalanmaya başlandığı andan itibaren üyelik sözleşmesinde ve kullanım koşullarında yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacağını ve sözleşmenin kendisi hakkında hüküm ifade edeceğini kabul eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Yazımı onaya gönderdikten ne kadar süre sonra değerlendirilir?
Yazınızın onay kuyruğundaki yerine göre değişiklik göstermektedir. Çok ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece aynı gün içerisinde değerlendirilir.

Onay kuyruğuna gönderdiğim yazıda sonradan değişiklik yapabilir miyim?
Maalesef yapamazsınız. Bunun için yazınızın editörler tarafından “taslak” duruma getirilmesi gerekmektedir.

Minimum ödeme tutarı ne kadardır?
Ödeme talebinde bulunabilmek için minimum 30 TL ‘ye ulaşmanız gerekmektedir.

Ödeme talebim ne zaman işleme alınır?
Ödeme talebi yapıltıktan bir sonraki iş gününde hesabınıza yatırılır.

Ödeme tutarımdan ne kadar havale/eft masrafı kesilir?
Aktif para transferi Paypal üzerinden gerçekleşecektir, ücret kesintisi yoktur.

Alt ödeme limitini aşar aşmaz ödeme talebinde bulunmalı mıyım?
Ödeme talebinizi 30 TL ‘yi aştıktan sonra istediğiniz zaman iletebilirsiniz. Kazançlarınızı hesabınızda sürekli olarak birikecektir.

Yazılarda okurlara nasıl hitap etmeliyim?
Yazılarınızda okurlara hitap ederken mesafeli olmanız yerinde olacaktır. Sitemiz her yaştan ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan, samimi hitapların (arkadaşlar, kankiler vb.) yerini doğru bulacağından emin olamayız. Samimiyet elbette güzel bir olgudur fakat internetten bilgi almak isteyen bir kişi için, gayri ciddi ve dikkate alınmaya değmez bir yazı düşüncesini oluşturabilir. Lütfen bu hususa azami şekilde özen gösteriniz.

Onay kuyruğuna birden fazla yazı göndebilir miyim?
Evet, onay kuyruğuna istediğiniz sayıda yazı gönderebilirsiniz.

Yazdığım tüm özgün çalışmalar kesin yayınlanır mı?
Yazılar, sitenin genel içerik kalitesine bağlı olarak editörlerce değerlendirilerek yayına alınır. Yazının özgünlüğü tek başına belirleyici bir kriter değildir.

Her gün düzenli yazı yazmam gerekir mi?
Bu konuda bir düzen yoktur. İstediğiniz zaman yazılarınızı gönderebilirsiniz.

Yazılarda kaynak belirtmek zorunda mıyım?
Zorunda değilsiniz. Fakat yazınızı hazırlarken faydalandığınız kaynakları belirtmeniz, değerlendirme sonucunda size artı puan olarak yansıtılacaktır.

 

Eğer yukarıdaki maddeleri okuyup kabul ettiyseniz, buradaki Kayıt Formuyla devam ediniz. Bize ufak bir mail yardımıyla ulaştıktan sonra detaylı bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır. Kaydınızı yaptıktan sonra yöneticilerin üyeliğinizi onaylamasının ardından yazılarınızı siteye girmeye ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Belirttiğimiz şartları gözden geçirdiyseniz ve hazır olduğunuzu hissediyorsanız hemen mesaj atın.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Click to comment

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Wordpress altyapısı kullanılmaktadır.

To Top